"הקורונה לא השפיעה על התחלות הבנייה, הם עבדו כאילו אין מחר"

"מספר התחלות הבנייה גדלה והקורונה לא השפיעה על התוצאות, מדובר בבנייני מגורים ומשרדים, הם עבדו כאילו אין מחר", כך אמר מפקח העבודה הראשי במשרד העבודה, חזי שוורצמן, בדיון אתמול בוועדת משנה של ועדת העבודה בכנסת בנושא תאונות הבנייה.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

שוורצמן התייחס לטענות שנשמעו בעקבות הנתונים שהצביעו על ירידה בהיקף תאונות הבנייה, אך בעוד הנוכחים בדיון ציינו שהירידה נובעת מצמצום היקף הבנייה והפועלים שהגיעו לישראל, לדבריו, הבנייה המשיכה כרגיל.

 

 

אתר בנייה אתר בנייה צילום: שאול גולן

 

כתמיכה לעמדת הקבלנים יש נתונים על היעדרותם של רבים מהפועלים הפלסטינים בתקופת הסגר, עיכובים במתן אישורים על ידי רשויות מקומיות, והפרעות אחרות שנגרמו בשל הקורונה.

 

ייתכן כי אמירות כגון זו של שוורצמן עשויות לשמש בעתיד כנגד עמדת הקבלנים ולפיה אין כל סיבה לקבוע פיצוי על אירועים שלא היו בשליטתם, ולהשפיע על המתווה הנוגע לפיצוי שהם ידרשו או לא ידרשו להעביר לרוכשי הדירות בשל איחורים במסירה.

 

 

 מפקח העבודה הראשי במשרד העבודה, חזי שוורצמן מפקח העבודה הראשי במשרד העבודה, חזי שוורצמן צילום: אתר הכנסת

 

מתווה הפיצוי גובש בחודש יוני האחרון והתייחס לתקופת הסגר הראשון. לפי המתווה, עיכוב של חודשיים לא יחייב את הקבלן בפיצוי, אך אם חברת הבנייה עיכבה את המסירה בחודשיים נוספים – כלומר בסך הכל עיכוב של 4 חודשים – היא תחויב לשלם לרוכשי הדירות למשך אותם חודשיים שכר דירה מופחת בשיעור של 50% מגובה שכר הדירה המקובל באזור שבו נמסרת הדירה. 

 

ההחלטה בנושא טרם התקבלה וסגן שר השיכון יעקב ליצמן יידרש לתת עליה את הדעת. בחלוף הזמן סביר שיהיה צורך להתחשב גם בנתוני הסגר השני בעת קביעת המתווה.

 

לעומת דבריו של שוורצמן, הקבלנים טוענים כי הפעילות שלהם נפגעה קשות בקורונה. נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו: "בממשלה החריגה את הענף מענפי המשק שנמצאים בסגר מלא, אבל אסור לשכוח שבשטח, זמינות הולכת ופוחתת של עובדים ישראלים לצד חיתוך עמוק במצבת כוח האדם הפלסטיני ומחסור חמור בקרקע זמינה למגורים, גוררים אותנו כבר עשרה חודשים לירידה של מעל 30% בתפוקות הענף. הצניחה הבלתי נתפסת בהיקף העבודה בענף יבוא, לצערי, לידי ביטוי בשנתיים הקרובות, באיחור של חודשים רבים במסירת דירות ויעמיק את המחסור הגדול ממילא בפתרונות דיור שלהם זקוק כל כך הציבור בישראל. על הממשלה לקבוע עכשיו ומיד שורת החלטות ולספק כלים לענף כדי להגדיל את ההיצע ולחזק את הביקוש לדיור. אנחנו, הבונים את ישראל, המפתח המרכזי של הקלה דרמטית על היציאה מהמשבר הזה – ביום שאחרי הקורונה".